2018 Adult Recognition Awards

Sixty two Adult Members of Greater Western Sydney Region were honoured by the Chief Scout of Australia, His Excellency, Governor-General the Honourable Sir Peter Cosgrove AK MC (Retd) in the annual Adult Recognition Awards for good service, part of The Scout Association's observance of the founding of Scouting at the first Scout Camp held at Brownsea Island in the UK on 1 August 1907.

Congratulations to all the recipients for 2018 and thank you for your continuing commitment to Scouting!

For the full list of 2018 NSW recipients, please visit www.nsw.scouts.com.au

 

Silver Kangaroo

SILVER KANGAROO

Presented to adult members for eminent achievement and exceptional service over a long period or for a unique and highly valued contribution to the wellbeing of Scouting

Lee, Peter: State Commissioner (Special Projects), NSW Branch
McAlpine, Phyllis Ella: Assistant Cub Scout Leader, 1st Hawkesbury Cub Pack
Staples, Allan Kevin: Scout Leader, 1st Castle Hill Scout Troop
Thompson, Anne Marie: Honorary Commissioner, Greater Western Sydney Region



Silver Emu

SILVER EMU

Presented to adult Members for at least 20 years of sustained and exceptional service to the Association

Brown, Ronald Stanley: District Commissioner, Holroyd District
Reibelt, Elizabeth Ann: Cub Scout Leader, 1st Erskine Park Cub Pack



Distinguished Service Award
DISTINGUISHED SERVICE AWARD

Presented to Supporters for at least 18 years of distinguished service to the Scout Association.

Apthorpe, Linda Anne: Fellowship Member, Pinnaroo Scout Fellowship



alt
SILVER KOALA

Presented to adult Members for at least 14 years of distinguished service to the Scout Association

Fell, John Mark: Region Commissioner (Activities), Greater Western Sydney Region
Horton, Desmond Robin: Assistant Scout Leader, 1st/2nd Merrylands (St Anne's) Scout Troop
Page, Jennifer Anne: Cub Scout Leader, 2nd Baulkham Hills Cub Pack 'Rumbriah'

 

alt
SILVER WATTLE

Presented to adult Members for at least 10 years of outstanding service to the Scout Association

Hansford, Tracey Michele: District Commissioner, Parramatta District
Knox, Sandra Lee: Joey Scout Leader, 1st Ermington Joey Mob
Rec, Cassie Bernadette: Region Commissioner (Adult Training & Development), Greater Western Sydney Region
Stewart, Meredith Christine: Region Leader(Activities), Greater Western Sydney Region

 


outstanding service award 

OUTSTANDING SERVICE AWARD

Presented to Associates for at least 12 years of outstanding service to the Scout Association

Gane, Philip John: Fellowship Chairman, Waratah Activity Scout Fellowship
Majoor, Michael Peter: Group Treasurer, 1st Ermington Scout Group
Simpson, Douglas William: Supporter, Cumberland Gang Show

 



meritorious award

MERITORIOUS SERVICE AWARD

Presented to adult Members and Associates for at least six years of meritorious or praiseworthy service to the Scout Association

Botto, Josie: Assistant Scout Leader, 1st Ermington Scout Troop
Doyle, Joseph Bradley: Cub Scout Leader, 1st North Rocks Cub Pack 'Barloo'
Flores, Tristan James: Region Leader (Activities), Greater Western Sydney Region
Fowler, Trevor: Cub Scout Leader, 1st Greystanes Cub Pack
Gibbs, Michael: Assistant Scout Leader, 1st Mt Druitt Scout Troop
Gross, Benjamin James: Scout Leader, 1st Rydalmere Scout Troop
Grove, Ross Michael: Region President, Greater Western Sydney Region
Grundy, Jane Pauline: Assistant Venturer Scout Leader, 1st Springwood Venturer Unit
Heinrich, Philip Bruce: Group Leader, 1st Hawkesbury Scout Group
Higgins, Diane Catherine: Scout Leader, 1st Ermington Scout Troop
Holloway, James Chay: Assistant Venturer Scout Leader, 1st Castle Hill Venturer Unit
Hourd, Tracey: Group Secretary, 1st Castle Hill Scout Group
Hrast, Joanne Maree: Assistant Scout Leader, 1st North Rocks Scout Troop
Hudson, Garry Donald: District Adviser, Hawkesbury District
Lee, Lyndall: Supporter, Cumberland Gang Show
McLean, Alasdair Iain: Joey Scout Leader, 1st North Mt Druitt Joey Mob
Myers, David Keith: Scout Leader, 1st Parramatta Scout Troop
Napier, Quentin Robert: Assistant Cub Scout Leader, 1st North Rocks Cub Pack 'Barloo'
Shaw, Jodie Michelle: Assistant Joey Scout Leader, 1st Winston Hills Joey Mob
Sollom, Grant Reginald: Scout Leader, 1st Winston Hills Scout Troop
Thompson, Meagan Elizabeth: Supporter, Cumberland Gang Show
Vella, Linda Maree: Assistant Joey Scout Leader, 1st Kings Langley Joey Mob
Willard, Rex Howard: Scout Leader, 1st Toongabbie Scout Troop




special service award

SPECIAL SERVICE AWARD

Presented to adult Members and Associates for the successful support, development or management of a section or formation, or for an intense contributuion over a period of at least 12 months to the success of a major event or major activity.

Anderson, Neal Robert: Group Leader, 2nd Northmead Scout Group
Arrowsmith, John Thomas: Assistant Cub Scout Leader, 1st Grose Vale Cub Pack
Brackley, Shelley Naomi: Group Chairman, 1st Kellyville Scout Group
Carter, Stephen John: Fellowship Member, Blue Mountains Scout Fellowship
Colvin, Anthony Lionel: Group Trustee, 1st Castle Hill Scout Group
Davis, Andrew Ian: Assistant Cub Scout Leader, 1st Blackheath Cub Pack
Gross, Jacqueline Corin: Assistant Cub Scout Leader, 1st Rydalmere Cub Pack
Horman, Richard Ian: Cub Scout Leader, 1st Castle Hill Cub Pack 'Kookaburra'
Hughes, Stephen Charles: Assistant Scout Leader, 1st Ermington Scout Troop
Kahn, Steven: Scout Leader, 1st Riverstone Scout Troop
Lees, Robert Johannes: Assistant Scout Leader, 1st Westmead Scout Troop
Liles, Jenny: Group Leader, 1st Murray Farm Scout Group
Molle, Sara Ann: Group Secretary, 1st Hawkesbury Scout Group
Munro, Kylie Jane: Fellowship Member, Blue Mountains Scout Fellowship
Munro, Marilyn Daphne: Fellowship Member, Blue Mountains Scout Fellowship
Nicholas, Brett Colin: Scout Leader, 1st Greystanes Scout Troop
Ruxton, James William: Fellowship Member, Scout Heritage Scout Fellowship
Selmes, Andrew Denis: Assistant Cub Scout Leader, 2nd Northmead Cub Pack
Shepherd, Jean Margaret: Supporter, Cumberland Gang Show
Wicks, John Walter: Assistant Venturer Scout Leader, 1st North Rocks Venturer Unit
Williams, Tiffany Louise: Assistant Cub Scout Leader, 3rd Merrylands Cub Pack

 

STAN BALES ROVER SERVICE AWARD

The Stan Bales Rover Service Award is an award that is made by the Rover Section to recognise a person who has given exceptional and sustained service to the Rover Section.

Boxall, Angus: Rover, Nepean Rover Crew
Jones, Ayla: Rover, 2nd Castle Hill Rover Crew

 

© 2008-2021 | Greater Western Sydney Region | NSW Branch | Scouts Australia
The views expressed in this website are not necessarily those of Scouts Australia