2019 Adult Recognition Awards

Ninety Adult Members of Greater Western Sydney Region have been honoured in the annual Adult Recognition Awards for good service, part of The Scout Association's observance of the founding of Scouting at the first Scout Camp held at Brownsea Island in the UK on 1 August 1907.

Congratulations to all the recipients for 2019 and thank you for your continuing commitment to Scouting!

For the full list of 2019 NSW recipients, please visit www.nsw.scouts.com.au

 

Silver Kangaroo

SILVER KANGAROO

Awarded for eminent achievement and exceptional service to Scouts Australia by an Adult Member in an active Leadership role, over a long period, in a number of roles at various levels within the organisation, or for a unique and highly valued contribution to the wellbeing of Scouting

Barr OAM, Frank William: Honorary Leader (Region), Greater Western Sydney Region
Cope, Carol Ann: Region Commissioner (Members Support), Greater Western Sydney Region



alt

SILVER KOALA

Awarded for distinguished service to Scouts Australia as an Adult Member in an active Leadership role, for a period of around 14 to 16 years.

Gale, John Stuart: Rover Adviser, 2nd Baulkham Hills Rover Crew
Wardle, Aaron Christopher: Honorary Commissioner (Region), Greater Western Sydney Region

 

alt
SILVER WATTLE

Awarded for outstanding service to Scouts Australia as an Adult Member in an active Leadership role, for a period of around ten to twelve years.

Aquilina, John Joseph: Cub Scout Leader, 1st Glossodia Cub Pack
Dent, Lisa Anne: Group Leader, 1st Toongabbie Scout Group
Green, Kylie Maree: Joey Scout Leader, 1st Kings Langley Joey Mob
Henry, Christopher John: Assistant Scout Leader, 1st Castle Hill Scout Troop
McKinley, David John: Region Leader (Activities), Greater Western Sydney Region
Selwood, Shane David: Group Leader, 1st Winston Hills Scout Group
Shaw, Mitchell Blake: Assistant Joey Scout Leader, 1st Cambridge Park Joey Mob
Stewart, Clinton Todd: District Scout Leader, Parramatta District
Stopps, Tracey Kim: Region Commissioner (Scouts), Greater Western Sydney Region
Vella, Matthew Guy: Assistant Venturer Scout Leader, 1st Kings Langley Venturer Unit
Wardle, Karina Michelle: Joey Scout Leader, 1st/2nd Merrylands (St Anne's) Joey Mob
West, Timothy Gordon Stenning: Scout Leader, 1st Hawkesbury Scout Troop
Wood, Robert Clifford: Assistant Venturer Scout Leader, 1st/2nd Blacktown Venturer Unit

 


Meritorious 1 LR

MERITORIOUS SERVICE AWARD

Awarded to Young Adult Members, Adult Members and Supporters for meritorious or praiseworthy service to
Scouts Australia for a period of around six to eight years.

Bannon, David Peter: Rover Adviser, 1st/2nd Merrylands (St Anne's) Rover Crew
Barnett, Matthew George: Group Treasurer, 1st Castle Hill Scout Group
Bonitz, Tara Janine: Cub Scout Leader, 1st Kellyville Cub Pack 'Zazu'
Crump, Laura Kathleen: Assistant Joey Scout Leader, 1st/2nd Merrylands (St Anne's) Joey Mob
Elliot, Rebecca Helene: Adult Helper, 1st Hazelbrook Scout Group
Gravina, Alice: Joey Scout Leader, 1st Kellyville Joey Mob
Hall, Bryan John: Region Leader (Activities), Greater Western Sydney Region
Harris, Eric Clifford: Scout Leader, 2nd Baulkham Hills Scout Troop
Harris, Mathew Gordon: Assistant Scout Leader, 1st Oakville Scout Troop
Henderson, Geoffrey Robert: Deputy Region Commissioner, Greater Western Sydney Region
Hodge, Helen Louise: Cub Scout Leader, 2nd Castle Hill Cub Pack 'Nackara'
Howlett, Deborah Anne: Region Chairman, Greater Western Sydney Region
Huang, Zeyun Jenny: Cub Scout Leader, Western Sydney (BLIA) Cub Pack 'Parramatta'
Macarthur, Anthony James: Scout Leader, 1st North Rocks Scout Troop
Ong, Alexander Barong: Assistant Cub Scout Leader, 1st Carlingford Cub Pack 'Alleena'
Pringle, Rodney: Cub Scout Leader, 1st Cambridge Park Cub Pack 'Koala'
Richards, Brendan Charles: Assistant Cub Scout Leader, 1st Kings Langley Cub Pack 'Impeesa'
Stephens, Zoe Ann: Assistant Joey Scout Leader, 1st Carlingford Joey Mob
Tyler, Joanne Louise: Trainee Leader (Rover), 2nd Baulkham Hills Outdoor Rover Crew
Wade, Donnalee: Cub Scout Leader, 1st/2nd Blacktown Cub Pack
Whiddon, Andrew Robert: Assistant Scout Leader, 2nd Castle Hill Scout Troop




SpecialService 1 LR

SPECIAL SERVICE AWARD

Awarded to Young Adult Members, Adult Members and Supporters for the successful support, development or management of a Section or Formation, or for an intense contribution over a period of at least 12 months to the success of a major event or major activity.

Azzopardi, Naomi Elizabeth: Fellowship Member, Cumberland Gang Show Scout Fellowship
Baker, Orson Jack: Assistant Cub Scout Leader, 2nd Northmead Cub Pack
Bennett, Grant Jeffrey: Group Leader, 1st Kings Langley Scout Group
Blow, Danielle: Adult Helper, 1st Carlingford Scout Group
Bordley, Matthew Mark: Trainee Commissioner (Region), Greater Western Sydney Region
Brown, Adele Susan: Adult Helper, 1st Carlingford Scout Group
Clasie, Hannah: Assistant Scout Leader, 2nd Baulkham Hills Scout Troop
Cooper, Daniel Robert: Assistant Scout Leader, 1st Carlingford Scout Troop 'Bartoo'
Cooper, Emanuela Clementina: Assistant Scout Leader, 1st Carlingford Scout Troop 'Bartoo'
Craven, Christopher David: Assistant Scout Leader, 1st Cambridge Park Scout Troop
Davis, Catherine Anne: Group Treasurer, 1st St Marys Scout Group
Dent, Meglyn Charlotte: Assistant Scout Leader, 1st Toongabbie Scout Troop
Dimmock, Melanie Louise: Trainee Leader (Region), Greater Western Sydney Region
Gale, Christopher Trent: Scout Leader, 1st Toongabbie Scout Troop
Gardner, Andrew James: Group Leader, 1st Blaxland Scout Group
Giusti, Leo Jordan Burnett: Cub Scout Leader, 1st Parramatta Cub Pack
Ho, Sze King: Group Treasurer, 1st Carlingford Scout Group
Jerrow, Sharon Faye: Adult Helper, Cumberland Gang Show Helper Group
Johansen, Michael Karl: Scout Leader, 1st Kings Langley Scout Troop
Krnel, Lisa Jane: Group Treasurer, 2nd Baulkham Hills Scout Group
Leguier, Priscilla: Group Chairman, 1st Castle Hill Scout Group
Lockman, Katherine Mary: Joey Scout Leader, 1st Toongabbie Joey Mob
Lockman, Micheal David: Fellowship Member, Cumberland Gang Show Scout Fellowship
Mackintosh, Stuart Lachlan: Assistant Cub Scout Leader, 1st Kings Langley Cub Pack 'Impeesa'
Mccredden, Andrew Lesley: Assistant Venturer Scout Leader, 1st Ermington Venturer Unit
Mercieca, Joshua Joseph: Assistant Joey Scout Leader, 1st Blaxland Joey Mob 'Python'
Mercieca, Merylese: Group Chairman, 1st Blaxland Scout Group
Mercieca, Rose Therese: Assistant Joey Scout Leader, 1st Blaxland Joey Mob 'Python'
Miller, Geraldine Joan Irene: Assistant Joey Scout Leader, 1st Carlingford Joey Mob
Miller, Gillian Kate: Cub Scout Leader, 1st Oakville Cub Pack
Morris, Heather: Assistant Cub Scout Leader, 1st Castle Hill Cub Pack 'Kookaburra'
Munro, Rachel Claire: Adult Helper, Cumberland Gang Show Helper Group
Niskanen, Markku: Group Secretary, 2nd Northmead Scout Group
O'Keeffe, James Joseph: Assistant Scout Leader, 1st Winston Hills Scout Troop
Paul, Ryan Francis: Trainee Leader (Cub Scout), 1st/2nd Blacktown Cub Pack
Polis, Jonathan Mark: Scout Leader, 1st Kellyville Scout Troop
Prants, Matthew James: Assistant Cub Scout Leader, 1st/2nd Merrylands (St Anne's) Cub Pack
Redman, Louise Anne: Group Treasurer, 1st Grose Vale Scout Group
Shaw, Rebecca Joy: Adult Helper, Cumberland Gang Show Helper Group
Sloan, Ayla-Shannyn Maree: Trainee Leader (Scout), 1st Dural Scout Troop 'Giwang'
Smith, Ross Arnold: Region Leader (Activities), Greater Western Sydney Region
Staples, Benjamin Wayne: Assistant Cub Scout Leader, 1st North Mt Druitt Cub Pack
Stathakis, Anthony: Assistant Joey Scout Leader, 1st Hazelbrook Joey Mob
Stowell, Andrew: Assistant Cub Scout Leader, 1st Toongabbie Cub Pack
Taylor, Mariell Elizabeth: Assistant Cub Scout Leader, 1st Dural Cub Pack
Thompson, Andrew John: Rover Adviser, Blacktown Rover Crew
Uidam, Tim: Cub Scout Leader, 1st Balcombe Heights Cub Pack
Vane, Kathryn Jane: Assistant Cub Scout Leader, 1st Blaxland Cub Pack 'Keego'
Verwoerd, Peter: Venturer Scout Leader, 1st Winston Hills Venturer Unit
White, Jessica Sandra: Assistant Joey Scout Leader, 1st Cambridge Park Joey Mob
Worthy, Cheryl Margaret: Adult Helper, 1st Carlingford Scout Group

 

RoverScout 1 LR 

ROVER SCOUT SERVICE AWARD

The Rover Scout Service Award is an award that is made by the Rover Section to
recognise a person who has given exceptional and sustained service to the Rover Section.

Ward, Christopher Joseph: Crew Treasurer, 2nd Castle Hill Rover Crew

 

© 2008-2021 | Greater Western Sydney Region | NSW Branch | Scouts Australia
The views expressed in this website are not necessarily those of Scouts Australia