2020 Adult Recognition Awards

Eighty nine Adult Members of Greater Western Sydney Region have been honoured in the annual Adult Recognition Awards for good service, part of The Scout Association's observance of the founding of Scouting at the first Scout Camp held at Brownsea Island in the UK on 1 August 1907.

Congratulations to all the recipients for 2020 and thank you for your continuing commitment to Scouting!

For the full list of 2020 NSW recipients, please visit www.nsw.scouts.com.au

 

Silver Kangaroo

SILVER KANGAROO

Awarded for eminent achievement and eceptional service to Scouts Australia by an Adult Member in an active Leadership role, over a long period, in a number of roles at various levels within the organisation, or for a unique and highly valued contribution to the wellbeing of Scouting

Clapham, John: Scout Leader, 1st Springwood Scout Troop



emu

SILVER EMU

Awarded for further distinguished service to Scouts Australia by an Adult Member in an active Leadership role, for a period of at least four or five years since the Award of the Silver Koala.

Futcher-Hall, Aafke: District Leader (Training), Blue Mountains District
Garrett, Robin: Honorary Commissioner, Greater Western Sydney Region
Leahy, John: Region Leader (Activities), Greater Western Sydney Region
McEwan, Lindsay: Assistant Scout Leader, 1st Winston Hills Scout Troop

 

koala
SILVER KOALA

Awarded for distinguished service to Scouts Australia as an Adult Member in an active Leadership role, for a period of around 14 to 16 years.

Stopps JP, David: Region Commissioner, Greater Western Sydney Region
Thompson, Matt: Region Commissioner (Communications & PR), Greater Western Sydney Region
Twist, David: Honorary Commissioner, Greater Western Sydney Region
Wallace, Steve: District Commissioner, Penrith City District & Blue Mountains District

 

distinguished

DISTINGUISHED SERVICE AWARD

Presented to Supporters for at least 18 years of distinguished service to the Scout Association.

Douglass OAM, Annette: Honorary Leader, 1st Parramatta Scout Group
Freeman, Greg: Fellowship Member, Hawkesbury Black Horse Scout Fellowship
Thompson, Paul: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group



alt
SILVER WATTLE

Awarded for outstanding service to Scouts Australia as an Adult Member in an active Leadership role, for a period of around ten to twelve years.

Edwards, Simon: Rover Adviser (Responsible), 1st Dural Rover Crew
Fisher, Joshua: Group Leader, 2nd Kings Langley Scout Group
Fitzsimmons, Guy: Cub Scout Leader, 1st Castle Hill Cub Pack 'Kookaburra'
Lutz, Ian: Assistant Cub Scout Leader, 1st Riverstone Cub Pack
McLean, Julie: Assistant Venturer Scout Leader, 1st Westmead Venturer Unit
Rogers JP, Anne: Cub Scout Leader, 1st Grose Vale Cub Pack
Thompson, Gabie: Region Commissioner (Joey Scouts & Cub Scouts), Greater Western Sydney Region

 

outstanding service award
OUTSTANDING SERVICE AWARD

Awarded for outstanding service to Scouts Australia for a period of at least twelve years, to non-uniformed Members and Supporters.

Bennett, Terry: Fellowship Member, Pinnaroo Scout Fellowship
Gillard, Glennys: Fellowship Member, Cumberland Gang Show Scout Fellowship
Lowe, Carol: Group Secretary, 1st Dundas Scout Group
McMaster, Robert: Fellowship Deputy Chairman, Hawkesbury Black Horse Scout Fellowship
Wardle, Jenny: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group
Welton, Denis: Honorary Leader, Parramatta District

 


Meritorious 1 LR

MERITORIOUS SERVICE AWARD

Awarded to Young Adult Members, Adult Members and Supporters for meritorious or praiseworthy service to
Scouts Australia for a period of around six to eight years.

Abnett, Charlotte: Assistant Cub Scout Leader, 2nd Kings Langley Cub Pack 'Waminda'
Andrews, Mark: Cub Scout Leader, 1st Ermington Cub Pack 'Blaxland'
Boxall, Greg: Assistant Joey Scout Leader, 1st Winston Hills Joey Mob
de Koning, Henriette: Group Leader, 1st Glossodia Scout Group
Edwards, Heather: Group Leader, 1st Nurragingy Scout Group
Flavell, Mark: Assistant Scout Leader, 2nd Kings Langley Scout Troop
Freeman, Debbie: Fellowship Member, Hawkesbury Black Horse Scout Fellowship
Jewell, Brian: Assistant Cub Scout Leader, 1st Blackheath Cub Pack
Lang, David: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group
Lomas, Kerri: Assistant Cub Scout Leader, 1st/2nd Blacktown Cub Pack
Parsons, Jess: Assistant Joey Scout Leader, 1st Dural Joey Mob
Sauerbier, Narelle: Adult Helper, Cumberland Gang Show Scout Group
Wardell, Adam: Regional Leader, Greater Western Sydney Region




SpecialService 1 LR

SPECIAL SERVICE AWARD

Awarded to Young Adult Members, Adult Members and Supporters for the successful support, development or management of a Section or Formation, or for an intense contribution over a period of at least 12 months to the success of a major event or major activity.

Brogden, Veronica: Assistant Scout Leader, 2nd Baulkham Hills Scout Troop
Brown, Khylie: Assistant Scout Leader, 2nd Kings Langley Scout Troop
Cross, Andrew: Assistant Venturer Scout Leader, 1st South Penrith Venturer Unit
Davis, Donna: Supporter, 1st North Rocks Scout Group
Dent, Roslyn: Group Chairman, 1st Greystanes Scout Group
Dimmock, Wendy: Adult Helper, Cumberland Gang Show Scout Group
Dodds, Nicole: Group Treasurer, 1st Kellyville Scout Group
Favotto, Lucio: Assistant Scout Leader, 1st Oakville Scout Troop
Fisher, Ellen: Venturer Scout Leader, 2nd Kings Langley Venturer Unit
Fornari, Richard: Scout Leader, 1st Balcombe Heights Scout Troop
Gale, Louise: Group Leader, 2nd Northmead Scout Group
Garden, Belinda: Cub Scout Leader, 1st South Penrith Cub Pack 'Glenmore'
Garden, Daniel: Assistant Cub Scout Leader, 1st South Penrith Cub Pack 'Glenmore'
Graham, Jason: Crew Leader, Nepean Rover Crew (Group)
Haber, Paul: Group Chairman, 1st Blackheath Scout Group
Ishii, Mika: Assistant Joey Scout Leader, 1st Carlingford Joey Mob
Jelley, Cris: Assistant Cub Scout Leader, 1st Kings Langley Cub Pack 'Impeesa'
Kelleher, Mallory: Cub Scout Leader, 1st Springwood Cub Pack 'Tibrogargan'
Kemble, Don: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group
Khor, Wycee: Adult Helper, 1st Carlingford Scout Group
Lansley, Bennett: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group
Laurent, Laurel: Group Treasurer, 1st Blackheath Scout Group
Leary, Nerilee: Joey Scout Leader, 1st Erskine Park Joey Mob
Lee, Mark: Group Treasurer, 1st Kings Langley Scout Group
Leong, Alex: Assistant Scout Leader, 1st Carlingford Scout Troop 'Bartoo'
Lewis, Christopher: Assistant Cub Scout Leader, 2nd Kings Langley Cub Pack 'Waminda'
Moore, Helen: Cub Scout Leader, 1st Murray Farm Cub Pack 'Possum'
Murdoch, Kym: Supporter, 1st Greystanes Scout Group
Newsome, Sue: Group Treasurer, 1st Nurragingy Scout Group
Oakey, Mathew: Scout Leader, 1st Blaxland Scout Troop 'Dunphy'
Peberdy, Dave: Scout Leader, 2nd Kings Langley Scout Troop
Peberdy, Maureen: Group Treasurer, 2nd Kings Langley Scout Group
Ponnampalam, Gillian: Group Chairman, 1st Westmead Scout Group
Roper, John: Group Chairman, 1st Kings Langley Scout Group
Ross, Matthew: Cub Scout Leader, 2nd Kings Langley Cub Pack 'Waminda'
Rowe, Naomi: Assistant Scout Leader, 1st Westmead Scout Troop
Satharasinghe, Kay: Trainee Leader (Scout), 1st Balcombe Heights Scout Troop
Schwalbe, Beth: Group Treasurer, 1st Balcombe Heights Scout Group
Schwalbe, George: Assistant Cub Scout Leader, 1st Balcombe Heights Cub Pack
Sims, Michael: Assistant Cub Scout Leader, 1st Blaxland Cub Pack 'Pukeena'
Spagnolo, Steven: Group Chairman, 1st Ermington Scout Group
Stephen, Andy: Assistant Cub Scout Leader, 1st Carlingford Cub Pack 'Alleena'
Suthers, Jade: Assistant Cub Scout Leader, 1st Blaxland Cub Pack 'Pukeena'
Tomkins, Joanne: Assistant Joey Scout Leader, 1st Springwood Joey Mob
Vanderjagt, Elizabeth: Venturer Scout Leader, 1st South Penrith Venturer Unit
Waciega, Stan: Group Trustee, 2nd Baulkham Hills Scout Group
Watkins, Melissa: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group
Webb, Glenda: Assistant Scout Leader, 1st Blaxland Scout Troop 'Dunphy'
Webber, Jude: Supporter, Cumberland Gang Show Scout Group
Wilson, Matthew: Group Chairman, 2nd Kings Langley Scout Group
Winderbanks, Tracey: Joey Scout Leader, 1st Blaxland Joey Mob 'Python'
Wooldridge, Michael: Assistant Cub Scout Leader, 1st Blackheath Cub Pack

 

© 2008-2021 | Greater Western Sydney Region | NSW Branch | Scouts Australia
The views expressed in this website are not necessarily those of Scouts Australia